OKŁADKI PŁYT Z LAT 80's

CIEKAWY TEMAT DOTYCZĄCY OKŁADEK WINYLI ITALO DISCOOKŁADKI ITALO DISCO

Słuchając muzyki z gatunku Italo Disco – wielu z Was przy dźwiękach muzyki łatwej, miłej i przyjemnej nie zastanawia się nad oprawą zewnętrzną - jaka przecież towarzyszyła wydawaniu winylowych płyt w latach 80's (głównie chodzi tu o tzw. „single”).

Poruszamy ten temat uważając, iż jedną z może drobnych – ale istotnych przyczyn dobrego czy słabego sprzedawania się krążka był marketing, a w konkretnym odniesieniu OKŁADKA winylowego krążka. Być może i słusznie uważano, że przecież płyta to też towar nie tylko dla koneserów muzycznych dla których już sam fakt pojawienia się nowości znanego artysty oznaczał sukces i zapewniał potężny nakład wydawniczy i dochody na oczekiwanym poziomie. Bo przecież koneserzy i fani konkretnych wykonawców kupili by nowe nagranie tak czy siak, niezależnie czy jest ładnie opakowane czy nie. Ale trzeba też zwrócić uwagę, że wielu artystów wydawało w tamtych czasach bądź pod różnymi „pseudonimami”. albo też – były to niestety tzw. gwiazdy jednego czy kilku zaledwie utworów. Dlatego przypuszczalnie tak ważną rolę i szansę jakiegokolwiek sukcesu mogła właśnie stanowić ładna, przyciągająca wzrokiem oraz zachęcająca do kupienia – okładka. Ciekawostką jest, że już w końcówce lat 70's, gdy na parkietach królowało jeszcze disco - wytwórnie muzyczne tłoczyły winylowe krążki przykładając dużą uwagę na wizualną oprawę płyt. Tak właśnie tworzono drugie oblicze, gdyż poza muzyką - potencjalny nabywca mógł "nacieszyć oko" piękną, zmysłową - okładką.

  

Przy tym wszystkim niezależnie od intencji komercyjnych – należy zauważyć, że okładki bardzo się różniły. Jedne cechowała wielka finezja i śmiało można by je określić mianem rysunkowego arcydzieła, bo były tak banalne i kiczowate – że aż piękne (przykłady powyżej).

Inne natomiast emanowały prostotą, miernością i brakiem kolorystyki - co po prostu prawie wcale nie przyciągało oka tak by je chociaż dłużej niż sekundę oglądać (przykłady poniżej).

A oto proste przykłady takich skrajności :

Przykład 1 :

    

Przykład 2 :

    

Zachęcamy do przeglądnięcia niewielkiej, bo zawierającej zaledwie 450 okładek galerii. Może również sami zaproponujecie dodanie do galerii najładniejszych bądź ciekawych okładek z winyli Italo Disco lat 80’s. Dotyczy to Italo Disco – czyli muzyki tu wiodącej i dla której głównie … ta internetowa witryna powstała.

GALERIA OKŁADEK ITALO DISCO

OKŁADKI ITALO DISCO

Możecie także sami zaproponować Wasze TOP10 najładniejszych okładek Italo Disco - zarówno z tutejszej galerii jak również innych zbiorów w internecie - a niebawem na podstawie Waszych typów takie zestawienie (graficzne) powstanie i będzie co jakiś czas aktualizowane (TOP10 Italo Disco Covers).

Baw się razem z nami - jesteśmy tu dla was

Logo TOP 80s
Dobra Muzyka, Normalni Ludzie, Fajne Klimaty